Evrensel Gazetesi yazarı, Tiyatro Eleştirmenler Birliği Eski Başkanı, Tiyatro… Tiyatro… Dergisi Eski Yayın Kurulu üyesi ve yazarı, Eleştirmen Üstün Akmen’i  akşam saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonrası kaybettik.

Akşam yemeğini yedikten sonra evinin üst katına çıkan Akmen, koltukta otururken yaşamını yitirmiş. Yemek sonrası bir süre daha aşağı katta kalan eşi Şaylan Akmen, yukarı kata çıktığında Akmen’in koltukta cansız olarak bulmuş.

Üstün Akmen’in cenazesi pazartesi ya da salı günü kaldırılacak. Kesin bilgiyi aile yarın (pazar günü) açıklayacak.

Ustun4

ÜSTÜN AKMEN KİMDİR
1943 yılında İstanbul’da doğdu. Şişli 19 Mayıs İlkokulu’nu, İtalyan Lisesi ve Ticaret Okulu’nu, İstanbul İktisat Fakültesi’ni bitirdi. 1969-1970 yıllarında Koç Grubu şirketlerinden Koçtaş Ticaret A.Ş.’de çalıştı. 1971 yılında aynı grubun yeni kurulan Ram Dış Ticaret A.Ş.’ne Mali ve İdari İşler Müdürü olarak atandı. 1984 yılında Tekfen Dış Ticaret A.Ş.’ne Genel Müdür Yardımcısı olarak geçti. 1995 yılında Cumhuriyet Gazetesi bünyesinde kurulan Medya Tanıtım, Dağıtım, Geliştirme A.Ş.’nin paydaşı, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü oldu. Yanı sıra Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Kurulu üyeliğini de yaptı. 1997 yılında Cumhuriyet Gazetesi Genel Müdürlüğü, Cumhuriyet Kitap Kulübü Başkanlığı ve Cumhuriyet Kitapları’nın Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi. 2001 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nden ayrıldı. Bir yılı aşkın bir süre İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Medya ve İzleyici Koordinatörü, Genel Yayınlar Yönetmeni olarak çalışma yaşamını sürdürdü. 2003 yılında Tiyatro… Tiyatro… Dergisi’nde Yayın Kurulu üyesi ve yazarı olarak bulunan Akmen 2009 yılına kadar görev yaptı. Bir süre de Can Yayınları’nın Genel Müdürlüğünü yaptı.

1963 yılından bu yana yazmakta. Önce Evrim, Dönem, Yeni Ufuklar, Yeni İnsan, Yeni Dergi, A gibi dergilerde öykü, poeme-prose ve denemeleri yayınlandı. Sonra Soyut’ta göründü. 1970’li ve 1980’li yıllarda ekonomi dergilerinde, Milliyet, Güneş gazetelerinde, Nokta ve Tiyatro… Tiyatro… Dergisi’nde yazıları yayımlandı.

Yaşar Kemal, Şükran Kurdakul ve Alpay Kabacalı’dan sonra 2001–2005 yılları arasında dört buçuk yılı aşkın bir süre yazar örgütü Uluslararası P.E.N Kulüpleri Federasyonu Türkiye Merkezi’nin Genel Başkanlığını üstlendi.

Evrensel gazetesinde köşe yazıları yazıyor. Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Eski Genel Başkanı.

ESERLERİ
Çarşafın Gizlediği Dişilik
Suçsuz Laleler
Bir Günlük Dost
Kör Bakkalın Gözleri
… Veee Perdeee…
Yârim Nereyi Mesken Tuttun
Üçüncü Zil
Provasız Yaşam

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here