Uyumsuz Tiyatro’dan Yeni Atölye: Eylem Abalıoğlu ile “Ben ve Öteki”

editor
1352 Görüntülenme

Uyumsuz Tiyatro’nun düzenlediği “Online Yazarlık” atölyesinden sonra, Eylem Abalıoğlu ile “Ben ve Öteki” atölyesi her Çarşamba ve Cumartesi iki saat online olarak başlıyor.

Çarşamba günleri 20:30 – 22:30 arası, Cumartesi günleri 11:00 – 13:00 arası gerçekleşecek olan “Ben ve Öteki” Atölyesi, felsefe ve oyunculuğun ortak noktalarını Eylem Abalıoğlu ile keşfedilmesini amaçlıyor.

21 Ekim Çarşamba gününe kadar atölye ile ilgili bilgi almak ve başvuru yapmak için uyumsuztiyatro@gmail.com‘a e-posta atılması yeterli olacak.

BEN VE ÖTEKİ

OYUNCULUĞA FELSEFİK BİR BAKIŞ

Atölye İçeriği:

Bu atölyede Antik Yunan’dan günümüze “oyun oynama sanatı”nın neden insanın yaşamsal bir ihtiyacı olduğu, oyunculuk üzerinden bir bakışla ele alınacaktır.

Atölye Başlıkları:

  • “Ben” nedir? Rol kişisi ve oyuncu kimdir?
  • Nasıl ve neden role gireriz?
  • Karakter oluşturmada yaratım süreci nasıl işler?
  • Pre-sensing nedir? Sahnede sağ ve sol beyin eşzamanlı nasıl çalışır?
  • Bir egzersiz

Eğitmen Hakkında:

Eylem Abalıoğlu

Eylem Abalıoğlu, küçük yaşlarda başladığı bale ve tiyatro eğitimini, gençlik yıllarında Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu olarak devam ettirmiştir. Üniversite eğitiminin ardından öğretim görevlisi olarak çalıştığı dönemde, oyuncu ve yönetmen olarak tiyatrodaki kariyerini sürdürmüştür. Hareket merkezli tiyatro ve performatif oyunculuk üzerine yoğunlaşan eğitmen; Şahika Tekand Stüdyo Oyuncuları mezuniyetinin ardından, Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nde çalışmalarını devam ettirmiştir.

Eş zamanlı olarak Felsefe yüksek lisansı yapan ve Antik Yunan Tiyatrosu üzerine çalışan Eylem Abalıoğlu, profesyonel çalışmalarını Atina ve Türkiye’de sürdürmüştür. She She Pop, Benedicte Billiet, Jo Ann Endicott, Berrak Yedek, Şahika Tekand, Kubilay Karslıoğlu, Fulya Peker, Alexi Kaye Campbell, Yiannis Panagopoulos ve Andreas Monolikakis gibi isimlerle tiyatro ve dans çalışma fırsatı bulan eğitmenin başlıca çalışma alanları, Antik Yunan Tragedyaları, beden araştırmaları, somatik çalışmalar, beden odaklı doğaçlama ve fiziksel tiyatrodur.

2016 yazında Atina’da Eleusis Festivali’nde ve 2017 yazında “Dodoni Teather Festival”de sergilenen ve sezonda devam eden “Is War Over” oyununda oynamış, ayrıca tasarımını ve koreografisini kendisinin yaptığı “Aletheia” isimli performansıyla 2017 yılında sahne almıştır. 2018-2019 sezonunda “En İyi Küçük Salon Oyunu” ve “En İyi Sahne Tasarımı” dallarında ödül alan “Sesler” oyununda, 2019-2020 sezonunda ise “Personas Kuartet” isimli oyunda oynamıştır. 

Şu an çeşitli kurumlara yaratıcı içerikler konusunda danışmanlık yapmakta, online doğaçlama ve role-playing eğitimleri vermektedir. Bunun yanı sıra farklı yetişkin ve çocuk gruplarıyla “Body House” ismini verdiği online atölyeler gerçekleştirmekte, yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli okullardan çocuklarla doğaçlama hareket çalışmaları yapmaktadır. 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku