Yanan, Yıkılan, Kapanan Tiyatrolar, Baba Sahne’nin Localarında Yaşıyor!

editor
70 Görüntülenme
Yanan, Yıkılan, Kapanan Tiyatrolar, Baba Sahne’nin Localarında Yaşıyor!

Ünlü oyuncu Şevket Çoruh’tan tiyatro dünyasına bir vefa örneği daha! Çoruh, büyük emeklerle İstanbul’un kültür ve sanat hayatına kazandırdığı Baba Sahne’nin localarına İstanbul’un ilk yakılan, ilk yıkılan,  kapanan ve her şeye rağmen ayakta kalmayı sürdüren tiyatro salonlarının ismini verdi: Gedikpaşa Tiyatrosu, Şan Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Küçük Sahne ve Ses Tiyatrosu.

Sevilen oyuncu Şevket Çoruh, yaklaşık 2 yıl boyunca büyük emek harcayarak ve tamamen kendi yatırımıyla kurduğu Kadıköy’deki tiyatrosu Baba Sahne’yi ustası Savaş Dinçel’in 75. doğum gününde açtı. İsmail Dümbüllü’nün tulûat fesini Müjdat Gezen’den devralan Çoruh, Baba Sahne’de büyük bir vefa örneğine daha imza attı.

Tiyatro salonlarında localara genellikle kişi isimlerinin verildiğini belirten Şevket Çoruh; Baba Sahne’nin localarında ise tiyatro tarihimizde önemli yeri olan ve yıkılan, yakılan, kapanan ve her şeye rağmen ayakta kalmak için direnen tiyatroların isimlerini yaşatmayı amaçladıklarını dile getirdi. Balkon katının localarından ilkine, İstanbul’un yıkılan ilk tiyatro salonu anısına, 1884 yılında yıkılan Gedikpaşa Tiyatrosu’nun adı verilirken, diğer loca, dönemin en çok rağbet gören, birbirinden önemli oyuncuların sahneye çıktığı ve 1987 yılında esrarengiz bir yangınla kül olan Şan Tiyatrosu’nun adını aldı. Çoruh, balkon katının diğer iki locasına; kurdukları tiyatro topluluklarını bugünlere kadar getiren ve hâlâ oyunlar sahneleyen ustaların tiyatrolarının isimlerini verdi: Kenter Tiyatrosu ve Dormen Tiyatrosu.

Sahnenin iki yanında yer alan ve aynı zamanda orkestra çukuru olarak düzenlenen localara ise; Muhsin Ertuğrul’un Devlet Tiyatroları’ndan kovulmasının ardından 1951’de kurduğu ve 1957’de perdelerini kapatan Küçük Sahne ile 1885’te inşa edilen Ses Tiyatrosu’nun isimleri verildi.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku