Yavuz Özkan vefat etti…

editor
1293 Görüntülenme

Yönetmen Yavuz Özkan hayata veda etti…
‘Maden’ , ‘Demiryol’ ve ‘Yengeç Sepeti’ filmleriyle filmleriyle Türkiye sinemasına damga vuran usta yönetmen, bir süredir çoklu organ yetmezliği nedeniyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

77 yaşındaki Yavuz Özkan, 24 Mayıs Cuma günü düzenlenecek törenin ardından toprağa verilecek.

1978’de çektiği ‘Maden’ ve 1979’da çektiği ‘Demiryol’ filmleriyle Türkiye işçi sınıfının mücadelesini beyazperdeye yansıtan Özkan, ‘Filim Bitti’, ‘Yengeç Sepeti’, ‘Bir Kadının Anatomisi’, ‘Hayal Kurma Oyunları’ gibi yapıtların da aralarında olduğu 44 filmi yönetti.

Yavuz Özkan kimdir?

1942 yılında Yozgat’ta doğan Özkan, 1962 – 1965 arasında Kütahya’daki bir madende işçi olarak çalıştı. Ardından 1966’da dergi yayıncılığına başladı. Kocaeli Tiyatrosu’nun kurucularından olan Özkan, 1970’te kısa filmler çekerek yönetmenliğe başladı.

Özkan, öykü yazarlığı ve tiyatro ile ilgilendi ve Kocaeli Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı.

Yavuz Özkan, 1974 yılında ‘Vardiya’ adlı belgesel filmle yönetmenliğe başladı. 1978 yılında başrollerinde Cüneyt Arkın, Tarık Akan, Hale Soygazi, Meral Orhonsay, Halil Ergun’un oynadığı ‘Maden’ filmini yönetti. 1979’da Tarık Akan, Fikret Hakan ve Sevda Aktolga’nın başrollerinde yer aldığı ‘Demiryol’ filmini yöneten Özkan, 1980’de Fransa’nın başkenti Paris’e gitti. Burada Fransız Televizyonu için ‘Sevgiliye Mektuplar’ ile ‘Son Savaşçı’ adlı TV dizilerinin senaryosunu yazıp yönetti ve Philippe Nuil’in yönettiği ‘Suyun Altındaki Ağaç’ta oyuncu olarak kamera karşısına geçti.

1987’de Türkiye’ye dönen Yavuz Özkan, iki arkadaşıyla birlikte TÜRSAK’ı (Türkiye Sinema ve Audiovisuel Vakfı) kurdu.

1995’te Z -1 Film Atölyesi’ni kuran Yavuz Özkan, sinemacılar, akademisyenler, felsefeciler, edebiyatçılar ve iletişimcilerden oluşan kadrosuyla parasız sinema eğitimi verdi.

Yavuz Özkan, en son 2010’da senaryosunu da yazdığı ‘İstanbul’da Aşk’ı yönetmişti.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku