Yusuf Eradam’ı yazar, şair olarak tanıyabilirsiniz ya da Sylvia Plath, Paul Auster çevirmeni diye bilirsiniz; belki tiyatro eleştiri ve incelemelerinden ya da sadece denemelerinden tanırsınız; kiminiz ABD’de ve Türkiye’de açtığı beş kişisel fotoğraf sergisinden, kiminiz de onu akademisyen, hocaların hocası sevimli profesör, editör olarak tanırsınız. Derinlikli analizlerinden, yürekli ve yüreklendirici işlerinden bilirsiniz; “küçük dev adam,” “yaralı çocuk mıknatısı” gibi ona takılan isimleri de işitmiş olabilirsiniz. Gary McYeah Well, Fikri Belli, Yusuf Cemali mahlasları ile yazılarını, çevirdiği şiirleri okumuş olabilirsiniz. Ekşi sözlükte dedikleri gibi, elini attığı her işe hakkını veren çalışkan, üretken sevgi dolu birisidir, haiku delisi “Daçkalıdır”; anasının dediği gibi “kaşınan göz de, geri yanı sözdür.”

Çok azınız onu besteci, söz yazarı, şarkıcı olarak tanır. “Dünyayı şiir ve müzik kurtaracak” diyerek büyümeyi reddetmiş çocuklardan Yusuf Eradam: “Kendimi bildim bileli şarkı söylerim” diyor, kırk yıldır da beste yapıyor.

KALAN, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Eradam’ın müzik “edepsizliklerini” değerli şairlerimizin eserlerinden yaptığı 13 beste ile “EDEPSİZ GÜL” adlı albümde sizlere sunuyor.

Albümde Eradam’ın kendi şiirlerinden yaptığı besteler yanı sıra değerli şairlerimiz Gülten Akın, Şükrü Erbaş, Salih Bolat, Sunay Akın ve Madımak’ta yitirdiğimiz ve Eradam’ın Ankara’dan arkadaşı Behçet Aysan’ın şiirlerinden besteler yer alıyor.

Albüm satışından kendisine düşen tüm geliri 1965-73 yılları arasında okuduğu, “olmasaydı olmazdım” diye nitelendirdiği Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlayan Eradam’ın albümünde Gezi direnişi şehitleri için yaptığı “Hayat Ağacı” adlı bestesi de var.

Yusuf Eradam’ın müziğini, sesini “Patiska” adlı bestesinin Can Atilla düzenlemesi ile sevdiyseniz, evet albümde bu şarkısının eski yorumu ile birlikte yeni düzenlemesi de yer alıyor. Albüme emek veren müzisyenler arasında Fatih Yaşar, Onur Özçelik, Sinan Cem Eroğlu, Esra Berkman, Erdem Tekinay, Nihat Emin Güven, Mert Zarkan, Miraç Yavuz, Sıla Gerbağa, Alican Gerçek, Cihan Güvenç, Gonca Varol, Serkan Esencan, İstanbul Strings, Ergin Memiş, Hasan Gözetlik, Hüseyin Kemancı, Temmuzcan Uğurlu, Engin Arslan ve Murat Başaran (Mayki) var.

Albümün kitapçığında Eradam’ın seçme fotoğraflarından görsel bir şölen de sunuluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here