Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü 3. Sınıf öğrencileri Martin McDonagh’ın yazdığı A. Bülent Acar’ın yönettiği “İnishmaan’ın Sakatı” adlı oyunu sahneliyor.

IMG_0133

Eskimiş, yozlaşmış, değerlerini yitirmiş bir toplumda genç nesillerin bağımsız kalması, birey olarak kendi kararlarını özgürce alabilmeleri, hayatlarına yön vermeleri zorlaşır. Yeni değerlerin henüz oluşmadığı, eski değerlerin ise etkisinin kalmadığı bir adada, İnishmaan’da yaşayan, öksüz olduğu için kasaba halkının sahip çıktığı, genç Billy Claven, adanın dışına çıkabilmek için elinden geleni yapar. Klasik İrlanda oyunlarının atmosferine benzer bir ortamda gelişen olaylar, yazar Martin McDonagh’ın iyi kalpli, sakat Billy’nin yaşadıklarını, Gülşen Sayın’ın sözleriyle “kendi postmodern tarzında tersine çevirerek kullandığı” bir melodram yapısında gösterilir.

Oyun, doğar doğmaz anne-babası gizemli bir biçimde ölen Billy Claven’ın etrafında gelişir. Nedenini anlayamadığı bu olay, Billy’nin kendi hayatının anlamını çözmesi için de önemli bir sorun haline gelmiştir. Ebeveynlerinin –bir ihtimal- Amerika’ya gitmek için denize açıldıklarında boğuldukları iddiası, Billy’e Amerika’ya giderek, onların gerçekleştiremedikleri yolculuğu yapmak ve kendisini İnishmaan Adası’ndan kurtarmak için iyi bir yol olarak görünür.

IMG_0135

Hiçbir akrabalığı olmadığı halde onu büyüten, yetiştiren ve “teyze” dediği Kate ve Eileen’e dahi haber vermeden, Billy o esnada komşu adada film çeken bir Amerikalı ekiple tanışmak ve filmde bir rol alabilmek için, sahte bir rapor yazarak ikna ettiği balıkçı Babbybobby’nin kayığıyla karşıya geçer. Yine aynı nedenlerle, onunla birlikte Inishmore Adası’na giden yaşıtları Helen ve kardeşi Barthley bir süre sonra geri dönerler ama herkesin kullandığı ismiyle “Sakat Billy” dönmez. Ekip, onu bir filmde oynatmak üzere Amerika’ya götürmüştür. Oyun, en küçük haberin bile, JohnnyPateenmike sayesinde büyük bir olaya dönüştüğü bu adada Billy’nin ölmüş olma ihtimalinin duyulması ve tam o esnada Billy’nin İrlanda’ya geri dönmesiyle devam eder. Yaşanacak yerin İrlanda olduğuna karar veren ya da gidecek başka bir yeri olmadığı için İrlanda’ya geri dönen Billy, hayatını ertelemekten ve yalnızlıktan usanmıştır, bu yüzden harekete geçer.

Yazan: Martin McDonagh
Çeviri: Ahmet Leventoğlu çevirisi temel alınarak, gözden geçirilmiştir.
Yönetmen: A. Bülent Acar
Dramaturg: Zerrin Yanıkkaya-A. Bülent Acar
Yapım Koordinatörü: Zerrin Yanıkkaya
Kostüm Tasarımı: Meltem Yıldırım
Dekor Tasarımı: Meltem Yıldırım-Baransel Gürsoy
Işık Tasarımı: Baransel Gürsoy
Proje Asistanları: Ayşe Beril Yavuz, Yunus Emre Akil
Oynayanlar: Baransel Gürsoy, Birnil Sarıkaş, Çağhan Süzgün, Doğuş Çelik, Fuat Özsavaş, Gizem Taş, Gülşah Uçar, Rana Büyükyılmaz, Seçil Elçin, Üzeyir Ulus

Oyun aşağıdaki tarihlerde, Yeditepe Üniversitesi GSF binası Plato B’de ücretsiz olarak izlenebilir.
13 Nisan Çarşamba 20.00
15 Nisan Cuma 20.00
20 Nisan Çarşamba 14.00
21 Nisan Perşembe 20.00
27 Nisan Çarşamba 15.00
29 Nisan Cuma 19.00
11 Mayıs 2016 Çarşamba 20.00
12 Mayıs 2016 Perşembe 13.00
18 Mayıs Çarşamba 20.00
20 Mayıs Cuma 20.00
25 Mayıs Çarşamba 15.00
26 Mayıs Perşembe 20.00

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here