Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 8 başlıyor!

editor
1966 Görüntülenme

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 8, bu sene GalataPerform ve çevresinde 11 değişik mekanda, 5 yerli, 2 yurt dışından oyun okuması, 8 kısa oyunluk 1 yönetmenlik projesi, 1 performatif kısa oyun, 2 Türkiye Tiyatrosu üzerine panel, kahvaltı ve oyun sonrası tiyatro söyleşileri ve sürprizlerle dolu! 

2006 yılından bu yana süregelen, yeni oyun yazarları keşfetmeyi ve çağdaş oyun yazımına alan açmayı hedefleyen Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi bu sene sekizinci defa bir festivalle Türk Oyun Yazarlığına katkıda bulunmaya devam ediyor.

Yeni Metin Yeni Tiyatro 2018-2019 Atölyelerinde bu yıl “Çöp” teması altında yazılan oyunlar, 22 Kasım – 30 Kasım 2019 tarihleri arasında seyirciyle buluşacak.

Açılış Partisi

22 Kasım akşamı saat 21.30da Chez-Moi‘daki açılış partisiyle başlayacak olan festival 23-24 Kasım’da GalataPerform’da yer alan yerli oyunların okumalarıyla devam edecek.

Galata’da Özel Bir Proje

23 Kasım gününün ilk etkinliği, saat 12:30da “Vardı Yoktu” adlı yönetmenlik projesiyle Tolga Kılık‘a ait. Proje kapsamında 8 değişik mekanda atölye yazarlarının mekana göre yazdıkları 8 değişik oyun sahnelenecek. Seyirci GalataPerform’da başlayan turuna Galata bölgesindeki kafeler, dükkanlar ve mekanlarda devam edecek.

GalataPerform’da 23-24 Kasım Haftasonunda Ard Arda Oyun Okumaları! 

23-24 Kasım’da ard arda oyun okumaları yapılacak oyunların yazarları arasında Özlem Erben, Derman Gülmez, Eda Şahin, Evrin Araç, Özgürcan Uzunyaşa var. Oyunları Murat MahmutyazıcıoğluAyşe Sedef Ayter, Sanem Öge, SBR & İmer Özgün BademciŞaziye Konaç yönetiyor.

Oyuncular ise şöyle: Enginay Gültekin, Sedat Kalkavan, Yaman Ceri, Görkem Koyuncu, Güler Aşık, Melis Öz, Mustafa Ergüven, Özgün Çoban, Esra Ergün, Tuğba Yarbağ, Zuhal Güreli, Sezgi Deniz, Tuğba Sorgun, Ümit Erlim, Ali Haydar Çataltepe, Ceylin Kahya, Gül Öykü Su Okur, Hira Ogeday Erkut, Tuğçe Yolcu, Aydan Kaya, Ebru Soyuerden, Benhür Çaydaşı, Yağmur & Fidan Bayar, Bertan Dirikolu, Ali Bahadır Bahar ve Ahmet Ayaz Yılmaz.

İsveç Tiyatrosu’ndan Protest bir Yazar! 

25 Kasım Pazartesi günü BeReZe Gösteri Evinde saat 20.30da yer alacak olan İsveçli oyun yazarı ve aktivist Martina Montelius’un oyunu “Ilık Kedi Kumunda Büyüdüm; Akla Yatan Her Sebebin Ötesinde Sevilerek” Yeşim Özsoy yönetiyor. Oyuncular arasında Selin Zafertepe, Pınar Göktaş, Tolga Çıklaçiftçi, Akant Çetin ve Oğuz Öztekin var. Bu etkinliği Swedish Arts Council destekliyor.


Moda’da bir Kilisede Çok Özel bir Oyun Okuması

26 Kasım Salı günü saat 20.00da İstanbul’un diğer yakasında Moda’da All Saints Kilisesi‘nde özel bir oyun okuması olacak. Sema Elcim‘in yazdığı “Feramuz Pis!” oyununu Ahmet Sami Özbudak yönetiyor. Oyuncular arasında Aybanu Aykut, Batur Belirdi, Burak Uyanık, Çiçek Dilligil, Kürşat Demir ve Melisa Berberoğlu var.

İstanbul Tiyatro Festivali ortaklığında Paneller

28 Kasım Perşembe ve 29 Cuma günleri İstanbul Tiyatro Festivali ile ortak işbirliğiyle gerçekleştirilen “Türkiye’de Çağdaş Tiyatro” başlık iki dizi panel Arter İstanbul’da yer alacak. 28 Kasım’daki panelde 1990lardan Günümüze Türkiye Tiyatrosu’nu Doç. Dr. Melih Korukçu, Doç. Dr. Selen Korad Birkiye, Dr. Öğr. Üyesi Özlem Hemiş, Dr. Ferdi Çetin ve Ozan Ömer Akgül konuşacak. 29 Kasım’daki panelde ise Yeşim Özsoy’un Açılışı bu döneme ait yazar ve yönetmenlerden Kerem Kurdoğlu, Özen YulaMurat Daltaban, Yiğit Sertdemir ve Ceren Ercan konuşacak.

Kıraathane Edebiyat Evi’nde Oyun Okuması 

Norveçli İbsen Ödüllü oyun yazarı Fredrik Brattberg’in daha evvel prömiyeri Paris’te Theatre du Rond-Point’de gerçekleşmiş oyunu “Annenin Çocuğunun Babası” adlı oyunu Ayşe Lebriz Berkem yönetiminde okuma tiyatrosu olarak seyirciyle 29 Kasım akşamı saat 20.00da Kıraathane Edebiyat Evinde buluşacak. Oyuncular arasında Ertunç Uygun, Gizem Özekşi, Oğulcan Yılmaz var.

Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyeleri Senenin Oyunu! 

Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyelerinden çıkan oyunlar arasından “Senenin Oyunu” olarak seçilen Itır Karabulut‘un yazdığı “Kalanlar” adlı oyun Yeşim Özsoy yönetiminde Ayşe Lebriz Berkem, Banu Fotocan, İpek Erdem, Nükhet Akkaya, Sezgi Deniz ile okuma olarak sahnelenecek. Arter İstanbul’daki okumanın ardından yazara ödülü takdim edilecek. Oyun İngilizce üst yazıyla sunulacak.

Festival durakları arasında; Arter, GalataPerform, Galata ve çevresinde 7 değişik mekan, Kıraathane Edebiyat Evi ve BeReZe Gösteri Evi var.

Festival programı ve biletlerinin tıklayınız: https://galataperform.com/festival/yeni-metin-yeni-tiyatro-festivali-8/

Festival Ekibi:

Genel Sanat Yönetmeni: Yeşim Özsoy
Dramaturg ve Atölye Direktörü: Ferdi Çetin
Editörlük ve Söyleşiler: Ozan Ömer Akgül
Festival Teknik Koordinatörü: Ayşe Ayter
GalataPerform Yönetici Asistanı: Senem Birlik
Festival Ekip Koordinasyonu: Senem Birlik, Nilay Yerebasmaz, Koray Doğan
Sosyal Medya Sorumlusu: Nilay Yerebasmaz
Video Tanıtım: Özgürcan Uzunyaşa
Arşiv ve Belgeleme: Batur Belirdi
Afiş Tasarımı: Ethem Onur Bilgiç
İngilizce Çeviri: Derin Arduman
Teknik: Melih Kütük, İlker Togay
Festival Ekibi: Eda Şahin, Tolga Kılık, Özgürcan Uzunyaşa, Sema Elcim, Itır Karabulut, Evrin Araç, Güler Aşık, Derman Gülmez, Özlem Erben, Burak Alıcı, Merve İbiş, Betül Yerli, Gökçe Tosun, Buse Şen

 

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku