Yeni Yıl Geldi, “Zübük”ler Bitmedi!

editor
36 Görüntülenme
Yeni Yıl Geldi,  “Zübük”ler Bitmedi!

Tiyatrokare tarafından sahneye taşınan oyun güncelliğini koruyor!

Türkiye’nin önemli ve usta yazarlarından Aziz Nesin’in,  2015 yılında kutlanacak doğumunun 100. yılı nedeniyle ‘ZÜBÜK’ isimli eseri, Nedim Saban tarafından uyarlanarak özel olarak sahneye taşındı .  Aziz Nesin’in doğumgününde özel  galası yapılan oyunun tüm gala geliri kimsesiz çocukları eğiten Nesin Vakfı’na bağışlandı.

Aziz Nesin’in en önemli eserlerinden “Zübük”, Nedim Saban tarafından yeni bir yorumla uyarlanıp, sahneye taşındı. Bu müzikli komedi,  Beylikeğrisi adlı hayali bir yerde, bir seçim sandığının başında geçiyor. Zübük’te başrolü Tuna Orhan oynuyor.

Meslek hayatına Antalya Devlet Tiyatrosu’nda başlayan ve  Hokkabaz filminde Cem Yılmaz ile başrol oynayarak, 18. Ankara Uluslararası Film Festivali  oyunculuk ödülünü alan ve en son ‘Yalan Dünya’ dizisindeki sevilen ‘Yönetmen Tufan’ karakteriyle izlediğimiz Tuna Orhan,  Kemal Sunal tarafından filme taşınan “Zübük” karakterine farklı bir yorum getiriyor. Oyunun diğer rollerinde tiyatro, sinema ve TV dizilerinden tanıdığımız  Halim Ercan, Hakan Akın,  Hilmi Özçelik,  Ercü Turan, Evren Erler, Şebnem Bilgeer,  Deniz Değirmenci, Serdar Aydın, Ena Alpar, Emrah Düzkaya, Selim Tezin gibi  isimler rol alıyor. Oyunun yardımcı yönetmeni Bülent Seyran.

zubuk3

Nedim Saban projeyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Zübük” romanını okuduktan sonra, bu karakterin yazıldığı dönemde Don Kişot efsanesini yakaladığını gördüm. Zübüklük adeta bir kavram olarak dilimize girmiş ve Aziz Nesin’in dillere destan karakteri ölümsüzleşmiş.  Romanın yan karakterleri de müthiş renkli ve  seyirciye  nefis bir tat bırakıyor.

“ZÜBÜK”ün dekor tasarımı Sıla Karakaya, müzikleri Tuna Orhan , ışık tasarımı Kemal Aydoğan, koreografisi Özge Midilli, şarkı sözleri Nedim Saban’a, oyun fotoğrafları Emrah Nihat Erel’e ait.

Oyun Ocak ve Şubat ayında İstanbul’da Profilo Kültür Merkezi, Ataköy yunus Emre Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde oynandıktan sonra, 27 ve 28 Şubat’ta İzmir Atatürk Kültür Merkezi ve 1 Mart’ta Bodrum’da oynanacak.

Konu:
Siyasi hayatına küçük bir ilçede başlayarak, milletvekilliğine kadar yükselen “İbrahim Zübükzade”,  çevresindeki herkesi kandırmış,  halkın manevi değerleri ve inançlarını sömürerek, siyasette yükselmeye başlamıştır. Bu önlenemez yükselişi durdurmak isteyenler, son çare olarak onu  daha da yükselterek, Ankara’ya göndermeye  karar verirler. Ancak Zübük, nereye giderse gitsin bela olmaya devam eder…

Eleştirmenlerin Gözünden:
“Aziz  Nesin ustaya yakışır çok görkemli bir armağan! Müzikli, sıcak ve özenli. Aziz Nesin’in ruhunun yaşaması ve bu bu duygunun seyirciye geçmesi yolunda kullanılan tüm öğelerin sahne bütününe tam yerleşiminde doğu ve organik yapıya uygunluğu sağlanmış.”
Doç. Dr . Füsun Akmen Balkaya

“Tuna Orhan bu rolün hakkını fazlasıyla vermiş. Kendisinin sesi de çok güzel, dinlemeyenlere şiddetle tavsiyue edilir!

Oyundaki bütün karakterler çok başarılıydı, fakat İmam  beni en çok güldüren karakter oldu!
Berna Pomak

“Bu oyunda oynamak cesaret işi. Emeği geçenlerin cesaretlerini tebrik ederim. Halen böyle oyunların oynanabildiği zamanlarda kıymetini bilip izlemenizi tavsiye ederim”
Ozan Çarga

“ZÜBÜK” OYUN PROGRAMI:
24 Ocak Cumartesi 15.00  Profilo
30 Ocak Cuma 20.30  Profilo
31 Ocak Cumaresi 20.30 Profilo
1 Şubat Pazar 15.00 Profilo
7 Şubat  Cumartesi  15.00/ 20.30  Profilo
9 Şubat Pazartesi 20.30 Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi
20 Şubat Cuma 20.30 Kadıköy Halk Eğitim Merkezi
21 Şubat  Cumartesi 15.00/ 20.30  Profilo

Profilo Gişe Telefon: (212) 2177097/ 98
Tiyatrokare Ofis Telefon: (212) 2434485
Davetli ve Toplu Satış Grupları: (554) 8834986

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku