11. Kongremize davetlisin.

11 Eylül 2015 Cuma     Saat:19.00
Yer: Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi  7. Kat Benal Nevzat Salonu  (Erbil Süel ayakkabıları üstü)

Birlikte üretmek için katılın!

Kendimizi size doğru ifade etmek istiyoruz. Bu yüzden okuduğunuz diğer bildirilerden ve sanat kurumu ilanlarından farklı bir şekilde hareket edelim dedik. 10 yıldır duyduğumuz sorulara verdiğimiz cevaplarla sizle olmayı ne kadar istediğimizi ve bunu neden istediğimizi anlatalım dedik.

Atölyeleriniz neden ücretsiz? Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Arkanızda kim var?
Atölyelerimiz ücretsiz çünkü bilgi iktidarını ve bu iktidarın getirdiği kapitalist hırsları yok edelim istiyoruz. Bildiğimizi sizlerle paylaşmak ve birlikte dertlerimizi anlatacak, ortak bir üretimin içinde bize özgü bir estetik algısı geliştirmek istiyoruz. Her ücret alınmayan şeyin arkasında ne olduğu sorulur. Çünkü bize maddi bedeli olmayan şeylerin değersiz olduğu anlatılmıştır. Oysaki maddi ve manevi bir çok bedelle bir araya geldik. Bir arada kalmaya çalışırken de bu bedelleri ödüyoruz. Örneğin yaptığımız festivallerin harcamasından tutun da çalıştığımız yerin kirasına kadar. Tiyatromuz temel olarak turnelerden para kazanır. Özellikle Alsancak esnafı olmak üzere, pek çok, birbirinden farklı kurum yayınlarımızı çıkartmamızda destek olur ve bu da yayınladığımız broşürlerde, dergilerde belirtilir.

Ekonomik olarak katkı sunmak isteyen bireyler Yenikapı Tiyatro ve Spor Derneğine 10 TL aidatla üye olur. Salonlarımızı dolduran, oyunlarımıza katılan binlerce insan yaşamımızı ve bu atölyeleri ücretsiz yapmamızı sağlar.

Tiyatro ve Sinema eğitimi ile ilgili ayrıntılı bilgiyi ve kafanıza takılan pek çok soruyu,  www.yenikapitiyatrosu.com adresinden ve o adresteki iletişim bilgilerinden öğrenebilirsiniz. Malum sayfa sayısı az, yerimiz dar ne de olsa bu broşür de bütçemizin bir parçası. O yüzden umarız atmaz ya da buruşturmaz ve hatta ilgili biriyle buluşmasını sağlarsınız 🙂

Neden Kongre Yapıyoruz?
Çünkü fikirlerimizin ve yaptıklarımızın doğru olup olmadığını seyircimizle, bizim yaptıklarımıza kafa yoran, eleştiren, daha iyi olmamızı isteyen herkesle konuşmak istiyoruz. Geçtiğimiz bir yılda yaptığımız çalışmaları yüz yüze anlatmak, gelecekte yapacağımız çalışmaları özgün hale getirmek ve sizin fikirlerinizle çoğalmak istiyoruz. Gerçekten kolektif bir aklın tiyatromuza egemen olmasını istiyoruz. tüm tiyatroları, tiyatroyla ilgili herkesi de özellikle çağırıyoruz. Rekabet kültürüne inanmıyoruz. Çünkü bizim dertlerimizle, sahneye taşımanın yollarını aradığımız özgün koşulların bir başkasının derdiyle yarışabileceğine inanmıyoruz. onların ya da bizim derdimiz daha derin olduğundan ya da daha önemli olduğundan değil. Dertli olunmasıyla ve bunun estetize edilmesiyle ilgileniyoruz. Elbette tiyatronun teknik, teorik taraflarına dair eleştiri hakkımızı ve eleştirilme hakkımızı saklı tutarak.

Ne yapalım o zaman?
Gelin önce Kongremize sonra tiyatromuza katılın.
Birlikte üretelim ve birlikte anlatalım derdimizi herkese.
Geleceği değiştirebiliriz buna inan.
Gel değiştirelim!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here