kapilarin_disindaYolcu Tiyatro seyircisi ile buluştuğu ilk oyun için, tiyatro tarihinin en güçlü savaş karşıtı oyunlarından biri olan, Wolfgang BORCHERT’ in “Kapıların Dışında” adlı oyununu, dijital 3D mapping teknolojisini kullanarak sahneliyor.

Animasyonlarla gerçek oyuncuların iç içe geçtiği oyunda, dijital teknoloji bir fon olarak değil, oyunun bir parçası olarak kullanılıyor. Oyuncuların, animasyonlar ile interaktif olarak sürekli iletişim halinde oldukları oyun, seyircilere bugüne kadar tiyatro sahnesinde yaşamadıkları farklı bir deneyim yaşatıyor.

Savaşın birey üzerindeki yıkıcı etkisinin anlatıldığı “Kapıların Dışında” oyununda, ruhsal ve fiziksel yaralarla savaştan yurduna dönen bir askerin, döndüğünde hiçbir şeyi eskisi gibi bulamamasının hikayesi anlatılıyor.

Yolcu Tiyatro “Kapıların Dışında” adlı oyunuyla, 18. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivalinde 19 Kasım Salı saat: 20:00’ de Dört Mevsim Tiyatrosunda (Yenimahalle) oynayacak. Ardından İstanbul’da, 23 Kasım Cumartesi ve 11 Aralık Çarşamba saat: 20:30’da Ortaköy Afife Jale Sahnesinde oynayacak.

Yolcu Tiyatro çalışmalarına 2012 yılının ikinci yarısında başladı. Provalarına 2012 yılının son aylarında başlayan Yolcu Tiyatro’nun sahne üstü yaratıcı kadrosu, konservatuvar ve güzel sanatlar fakültelerinden mezun olmuş olan sanatçılardan oluşmaktadır. Yolcu Tiyatro mart ayında İstanbul’da ilk oyununun prömiyerini yaptıktan sonra oyunlarını İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de oynadı.

Yönetmenliğini Ersin Umut GÜLER’in üstlendiği oyunun oyuncu kadrosunda Cenk Dost VERDİ, Müzeyyen DURGUN, Yasemin ERTORUN ve Ersin Umut GÜLER yer almaktadır.

3D Animasyonlar, Sound Desing ve Post Production Effective Stüdyoları tarafından yapılmakta, teknik malzemeler Visio–Vox tarafından sağlanmaktadır.

HAYIR de! Wolfgang BORCHERT           
Sen. Makinanın başındaki adam ve atölyedeki adam. Sana yarın sana su boruları ve yemek kapları yapmayı bırakıp miğferler ve makinalı tüfekler yapmanı emrederlerse, yapacağın tek bir şey var:
HAYIR de!
Sen. Tezgahın ardındaki kız ve büroda çalışan kız. Yarın sana el bombaları doldurmanı ve keskin nişancı tüfeklerine dürbün takmanı emrederlerse,yapacağın tek bir şey var:
HAYIR de!
Sen. Hastasının başındaki hekim. Yarın sana cepheye gönderilecekler içi sağlam raporu yazmanı emrederlerse, yapacağın tek bir şey var:
HAYIR de!
Sen. Havaalanındaki pilot. Yarın sana kentlerin tepesine yakıp yok eden bombalar yağdırmanı emrederlerse, yapacağın tek bir şey var:
HAYIR de!
Sen Köydeki, sen kentteki. Yarın askere alma belgeleriyle kapına dikilirlerse, yapacağın tek bir şey var:
HAYIR de!
Yeryüzünün dört bir yanındaki tüm analar, yarın size askeri hastanelerdehemşirelik yapacak, yeni savaşlarda savaşacak çocuklar doğurmanızı
emrederlerse, yapacağınız tek bir şey var:
HAYIR deyin! Analar, HAYIR deyin!
Son hayvan-insanın son hayvansı çığlığı hiç duyulmadan, hiç 
yanıtlanmadan kan göllerinde boğulacak… Bunların hepsi olacak, yarın, belki bu gece, eğer… eğer… eğer…
HAYIR demezseniz!

Wolfgang BORCHERT : 1921 yılında Hamburg’da doğdu, 20 yaşında ikinci dünya savaşı için askere alındı. Yaralandı, difteri, sarılık gibi hastalıklara yakalandı. Görüşlerinden dolayı cezaevine atıldı. Sonra bağışlandı, gene savaşa sokuldu; gene hastalandı, çürüğe çıkarıldığı sırada gene cezaevine atıldı. 1945’de serbest bırakılınca Hamburg Devlet Tiyatrosu’nda reji asistanlığı yaptı, 1947’de, bir İsviçre hastanesinde ( oyununun ilk oynanışından bir gün önce ) öldü ve oyununun 30 tiyatroda birden oynandığının haberini dahi alamadı. 26 yıllık hayata, öykü kitapları, şiirler ve tiyatro oyunu sığdırdı. Çağdaş Alman edebiyatını derinden etkiledi ve kendine silinmez bir yer edindi.

KAPILARIN DIŞINDA
YAZAN: Wolfgang BORCHERT
ÇEVİREN: Behçet NECATİGİL
YÖNETEN: Ersin Umut GÜLER
3D ANİMASYON, SOUND DESİNG, POST PRODUCTİON: Effective Stüdyoları
KOSTÜM TASARIMI: Ekip Çalışması
IŞIK TASARIMI: Alev TOPAL
MAKYAJ TASARIMI: Alev GÜNDÜZ

OYNAYANLAR: Cenk Dost VERDİ, Müzeyyen DURGUN, Yasemin ERTORUN, Ersin Umut GÜLER
AFİŞ / BROŞÜR TASARIMI: Şule ÖZTÜRK
KOSTÜM UYGULAMA: Gaye KIZILIŞIK
OYUN FOTOĞRAFLARI: Saygın SERDAROĞLU, Gürcan ÖZTÜRK