“Yüz Yılın Evi” Yurtdışı Turnesine Çıkıyor

editor
804 Görüntülenme

2018-2019 GalataPerform’un uluslararası ortak yapım oyunu Yüz Yılın Evi, yurt dışı turnelerinden evvel son kez 2 Mayıs’ta TOYİstanbul’da sahneleniyor.

Oyun, bu sene, Ağustos ayında gerçekleşecek 2019 Edinburgh Fringe Festivali’nde yer alacak. Yeşim Özsoy’un İngilizce olarak sahneleyeceği ve oynayacağı oyun, Türkçe yazılmış bir metnin festival kapsamında İngilizce olarak yer alması bakımından ilkler arasında yer alıyor.


Oyun, İstanbul’daki son gösteriminden sonra sırasıyla Makedonya, İskoçya ve Romanya yolcusu.

Gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği, eski bir konağın hikayelerinin videolar ve gelenekle yeni teknikleri harmanlayan müzik yoluyla anlatıldığı oyun, meddah geleneğimiz üzerine çağdaş bir yorum niteliğinde.

Türkiye prömiyerini 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan oyun, Berlin ve Zürih gösterimlerinden sonra İstanbul sahnelerinde yerini aldı. Oyunun hikaye anlatımına, müzik ve oyun boyunca devam eden video tasarımı eşlik ediyor.

Yüz Yılın Evi oyunu Berlin-İstanbul-Zürih prömiyerlerinden ve gösterimlerinden sonra sırasıyla Makedonya, İngiltere ve Romanya’da yurt dışı festivallerine katılacak.

Oyun, 10 Mayıs’ta Makedonya’nın Bitola (Manastır) kentinde yer alan Monodrama Festivali’ne katıldıktan sonra 1-16 Ağustos tarihleri arasında dünyanın en renkli ve kapsamlı festivali olarak değerlendirilen İskoçya’nın Edinburgh Fringe Festival’inde yer alacak. C-Venues adlı çok salonlu tiyatronun Aquila Temple Salonunda yer alacak olan oyun, 16 gün boyunca aralıksız festival programında yer alacak.

Yüz Yılın Evi, yurt dışı turnelerinden evvel son kez 2 Mayıs’ta TOYİstanbul Sahnesinde seyirciyle buluşacak.


 Oyun Programı: 
2 Mayıs 21.00 TOYİstanbul 
10 Mayıs 20:30 Bitola Monodrama Festivali (Makedonya) 
1-17 Ağustos Edinburgh Fringe Festivali (İskoçya) 
25 Eylül Piatr Neamt Tiyatro Festivali (Romanya)

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku