Guzin - Zeynep - Erdal OzyagcilarGüzin-Erdal ve Zeynep Özyağcılar tarafından hayata geçirilen aile tiyatrosu Tiyatro Martı’nın ilk yapımı “Uçlar”; 3 Şubat Pazartesi akşamı saat 20:30’da Kozyatağı Kültür Merkezi’nde! Zeynep Özyağcılar’ın başrolünde olduğu, Aydın Şentürk, Bahar Çebi ve Simge Defne’nin rol aldığı gerilim dolu “Uçlar”; kadına şiddeti, tecavüzü ve bu suçlara verilen tatmin etmeyen cezalar sonucu kadının çaresizliğini çarpıcı anlatımıyla sahneye taşıyor.

Tiyatro Martı, perdelerini ilk kez, Zeynep Özyağcılar’ın başrolünde olduğu “Uçlar” oyununun prömiyeriyle açtı. Tiyatro Martı’yı kurmaya geçtiğimiz yıl karar verdiğini söyleyen başarılı oyuncu Zeynep Özyağcılar, hayatta bazı riskleri almadan ilerlemenin mümkün olmadığını dile getiriyor ve tiyatronun ismini; “Martılar, denizin sokak çocuklarıdır. Bizler de hep çocuk kalmayı seçen tiyatro oyuncularıyız. Bu, isim konusunda çok belirleyici oldu benim için ama özellikle bir yerde okuduğum “Fırtınanın şiddeti ne olursa olsun, martı sevdiği denizden asla vazgeçmez” sözü en belirleyici şeydi. Çünkü bizler de hayatta ve mesleğimizde ters giden her şeye rağmen aşık olduğumuz isten vazgeçmiyoruz.” şeklinde açıklıyor.

Tiyatro Marti - Uclar (10)William Mastrosimone’un kaleme aldığı, Emek Erel’in Türkçeleştirdiği gerilim dolu“Uçlar” oyunu; dünyada büyük yara olan kadına şiddet, tecavüz ve tatmin etmeyen cezalar karşısında kadının çaresizliğini anlatıyor.

Bir gün, evine giren yabancı bir erkeğin, önce sözlü sonra fiziksel şiddetine maruz kalan kadının hikayesinin anlatıldığı “Uçlar”da; kadın, erkeği etkisiz hale getirmeyi başarır ve bir anda kurban(!) rolü karşı tarafa geçer. Kadının kız arkadaşları eve geldiğinde ise, tecavüzcüsüne işkence yapan bir kadınla karşılaşırlar. O andan sonra herkes için, kendisiyle ve karşısındakiyle bir hesaplaşma başlar. Toplumda yer etmiş ön yargılar ve öğrenilmiş çaresizlikler midir kadını kurban yapan? Yoksa…

18 yaş sınırı olan ve tiyatro seyircisini her saniyesinde gerçeklerle yüzleştiren oyunun yönetmenliğini Yıldırım Fikret Urağ üstleniyor. Zeynep Özyağcılar’ın yanı sıra Aydın Şentürk, Bahar Çebi ve Simge Defne’nin performansıyla göz doldurduğu oyunda; dekor tasarımı Barış Dinçel’e, makyaj ise, Tuğçe Dilaver’e ait.

Tiyatro Martı tarafından sahneye konan “Uçlar”; 3 Şubat 2014, Pazartesi akşamı Kozyatağı Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Oyuna ait biletler, gişeden ve Biletix’ten temin edilebilir.

Bilgi için: www.biletix.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here