2003 yılından bu yana Türkiye’nin dört bir yanından 550 bin çocuğu tiyatroyla buluşturan Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 12. yılında yeni oyunu “Karlar Ülkesi” Müzikli-Danslı Çocuk Oyunu ve geçen sezon ilgiyle izlenen post-modern müzikal “Kibritçi Kız” ile, Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde ücretsiz olarak izleyiciyle buluşuyor. Karlar Ülkesi Oyunu 15, 16 ve 22 Kasım tarihlerinde sahnede olacak. Kibritçi Kız Müzikali’nin bu sezonki ilk gösterimleri ise 2, 8 ve 9 Kasım’da yapılacak.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu ayrıca, Anadolu Turnesi kapsamında bu sene de Kurbağa Prens Müzikli Oyunu’nu Türkiye’nin çeşitli illerinde sahneleyecek.

3 Oyun da Mayıs 2015 sonuna kadar izlenebilecek. Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun sezon boyunca sergileyeceği oyunlar hakkında detaylı bilgilere www.zorlucocuktiyatrosu.com ve www.facebook.com/zorlucocuktiyatrosu adreslerinden ulaşılabiliyor.

Mehmet Zorlu Vakfı tarafından, çocuklara tiyatroyu tanıtmak ve sevdirmek amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen ve Türkiye’nin pek çok kentini ziyaret eden Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Karlar Ülkesi Oyunu, Kibritçi Kız Müzikali ve Kurbağa Prens Oyunu olmak üzere, bu sezon tam 3 oyun ile çocuklarla buluşuyor.

Karlar Ülkesi: Hayal dünyasının ötesine bir yolculuk!
Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun yeni oyunu Karlar Ülkesi, 15-16 ve 22 Kasım ayı gösterimlerinin ardından Mayıs sonuna kadar Zorlu Center PSM’de sahneleniyor.  

Özlem Saraç’ın, Hans Christian Andersen’in “Karlar Kraliçesi” masalından yola çıkarak yazdığı ve Gaye Cankaya’nın yönettiği Karlar Ülkesi Oyunu; çocuklara dostluğun önemini anlatırken doğa sevgisi de aşılıyor.

4 yaş ve üzeri seyircisine perdelerini açan müzikal, her mevsimin kendine özgü dokusunu tüm renkleriyle sergilerken, çocukların yaşadıkları dünyayı anlamasına ve anlamlandırmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Müzik, dans gibi farklı sanat dallarını bünyesinde barındıran müzikalde rol alan profesyonel oyuncu ve dansçılar, çocuklara sınırsız bir hayal dünyasının kapılarını açacak.

Kibritçi Kız Müzikali, yoğun ilgi üzerine bu sezon da sahnede…
Geçen sezon ilgiyle takip edilen, bu seneki ilk gösterimi 2 Kasım Pazar Günü gerçekleşecek olan “Kibritçi Kız Müzikali”, tiyatro oyun yazarı ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Erkek tarafından, Hans Christian Andersen’in ünlü masalından sahneye uyarlandı. Hasan Erkek’in aynı zamanda yönetmenliğini de üstlendiği oyun 5 yaş ve üzeri izleyicilere sesleniyor.

2013-2014 sezonu içinde 39. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri kapsamında “En İyi Çocuk Oyunu Ödülü” ve Tiyatro Seyircileri Derneği Direklerarası Ödülleri kapsamında “Müzikal Yapım Ödülü”ne layık görülen Kibritçi Kız Müzikali, sokaklarda akordeon çalıp şarkı söyleyerek kibrit satan bir kızın hikayesini anlatırken; yaşama sevinci, dostluk ve dayanışmayı teatral bir dille minik izleyicilere aktarıyor.

Müzik, dans, mim, jonklörlük ve resim sanatlarını bir arada sunan müzikal, aynı zamanda sokak çocukları konusunda farkındalık yaratmayı da amaçlıyor. Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Kibritçi Kız Müzikali’ni alışılmışın dışında mutlu bir son ile bitirerek, izleyicilere farklı bir sahne uyarlaması sunuyor.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu ayrıca, “Kurbağa Prens” müzikli oyununun turnesi kapsamında, bu sene de Anadolu’nun dört bir yanındaki çocuklara tiyatro sevgisi aşılamaya devam ediyor. Grimm Kardeşler’in ünlü masalı Kurbağa Prens, Özlem Saraç tarafından günümüze uyarlandı. Zorlu Çocuk Tiyatrosu tarafından Gaye Cankaya’nın yönetmenliğinde sahnelenen oyun, izleyicilere “ilk görüşte önyargıyla yaklaştığınız insanların içlerindeki ‘güzelliği’ ancak onları tanıdıkça keşfedebilirsiniz” mesajını veriyor.

Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde sahnelenecek olan Karlar Ülkesi Oyunu ve Kibritçi Kız Müzikali’nin biletleri, Zorlu Center PSM gişelerinden temin edilebilir (PSM İletişim: 0 850 222 67 76). Anadolu Turnesi kapsamında sahnelenecek Kurbağa Prens Müzikli Oyunu’nun biletlerine ise, tiyatro sahnelerinin gişelerinden ulaşılabilecek.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu Hakkında:
Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Mehmet Zorlu Vakfı’nın eğitimden, kültür sanat ve spora kadar birçok alanda gençlerin ve çocukların gelişimini destekleyen çalışmalar kapsamındaki faaliyetlerinden biri olarak 2003 yılında kuruldu. Zorlu Çocuk Tiyatrosu, bugüne kadar Müziğin Kalbi, Burun, Karagöz, Cadılar ve Hint Fakiri, Kurşun Askerin Utancı, Kediler ve Fareler Mutfağı, Oz Büyücüsü, Bremen Mızıkacıları, Kurbağa Prens oyunları ile Çirkin Ördek Yavrusu ve Kibritçi Kız müzikallerini çocuklarla buluşturdu. Bu sezon “Karlar Ülkesi” Oyunu ve “Kibritçi Kız” Müzikali’ni sahneye koyan topluluk, Anadolu turnesini bu yıl da Kurbağa Prens oyunu ile yapıyor.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Çirkin Ördek Yavrusu ve Kurbağa Prens oyunları ile 2011-2012 sezonunda iki farklı yarışmada beş farklı ödülün sahibi oldu. Kurbağa Prens Oyunu, Assitej ve Sahne Dergisi İşbirliği ile verilen Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Ödülleri kapsamında  “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerinin sahibi olurken, Çirkin Ördek Yavrusu Müzikali ise XII. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde “Çocuk Oyunları” kategorisinde müzisyen ve yazar dallarında özel ödüle layık görüldü. Zorlu Çocuk Tiyatrosu ayrıca, Kibritçi Kız Müzikali ile 2013-2014 sezonu içinde 39. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri kapsamında “En İyi Çocuk Oyunu Ödülü” ve Tiyatro Seyircileri Derneği Direklerarası Ödülleri kapsamında “Müzikal Yapım Ödülü”ne layık görüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here