Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun “Kibritçi Kız Müzikali”, 23 Nisan’da çocuklarla buluşuyor!

editor
90 Görüntülenme
Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun “Kibritçi Kız Müzikali”, 23 Nisan’da çocuklarla buluşuyor!

KibritciKiz_22003 yılından bu yana Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 500 bin çocuğu sanatla buluşturan Zorlu Çocuk Tiyatrosu, çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı “Kibritçi Kız Müzikali” ile kutluyor. Çocukları müzik, mim ve resim sanatlarının büyülü dünyasına davet eden “Kibritçi Kız Müzikali”, 23 Nisan’ın yanı sıra; 6, 13, 20, 21 ve 22 Nisan 2014 tarihlerinde Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde saat 12.00’de ücretsiz olarak sahnelenecek.

Çocuklara tiyatroyu tanıtmak ve sevdirmek amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi olarak 2003 yılında Mehmet Zorlu Vakfı tarafından kurulan Zorlu Çocuk Tiyatrosu, kurulduğu yıldan bu yana Türkiye’nin pek çok kentini ziyaret ediyor. Tiyatro, genç ve dinamik ekibi ve ünlü konuk oyuncuları ile sahneye koyduğu oyunu “Kibritçi Kız Müzikali”ni, Nisan ayı boyunca İstanbul’da Zorlu Center PSM’de sahneliyor. Hans Christian Andersen’in aynı adlı masalından sahneye uyarlanan müzikal, 19. yüzyılda sokaklarda akordeon çalıp şarkı söyleyerek kibrit satan bir kızın hikâyesini anlatıyor. Alışılmışın dışında mutlu son ile biten “Kibritçi Kız Müzikali”ni izleyen çocuklar, dans, müzik, mim ve resim sanatlarını eğlenerek öğreniyorlar.

Müzikalin sürprizi ünlü illüzyonist Sermet Erkin
Nisan ayında sezonun son gösterimlerini yapacak olan müzikalin çocuklara bir de sürprizi var. Ünlü illüzyonist Sermet Erkin müzikalde konuk oyuncu olarak rol alıyor. Erkin, çocukları oyun sırasında yaptığı sürpriz gösterilerle şaşırtıyor. Müzikalde aynı zamanda, müzisyen ve şair Muzaffer Özdemir de Bremen Çalgıcısı rolünde oynuyor.

Dekor, kostüm ve makyajın dönemin özelliklerini yansıttığı müzikalde, farklı müzik aletleri hakkında bilgi verilirken, çocuklar bir müzik aleti çalmaya teşvik ediliyor.

İki perde olarak sahnelenen “Kibritçi Kız Müzikali”, 6, 13, 20, 21, 22 ve 23 Nisan 2014 tarihlerinde Zorlu Center PSM’de minik izleyicilerini bekliyor. Müzikal bu tarihlerde saat 12.00’de ücretsiz olarak izlenebilecek.

Müzikal aynı zamanda, 28 ve 29 Nisan 2014 tarihlerinde Devlet Tiyatroları’nın düzenlediği Ankara Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali kapsamında Küçük Tiyatro’da sahne alacak.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu Hakkında:
Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Mehmet Zorlu Vakfı’nın eğitimden, kültür sanat ve spora kadar birçok alanda gençlerin ve çocukların gelişimini destekleyen çalışmalar kapsamındaki faaliyetlerinden biri olarak 2003 yılında kuruldu. Zorlu Çocuk Tiyatrosu, bugüne kadar Müziğin Kalbi, Burun, Karagöz, Cadılar ve Hint Fakiri, Kurşun Askerin Utancı, Kediler ve Fareler Mutfağı, Oz Büyücüsü, Bremen Mızıkacıları, Kurbağa Prens oyunları ve Çirkin Ördek Yavrusu Müzikali’ni çocuklarla buluşturdu. Bu sezon Kibritçi Kız Müzikali’ni sahneye koyan topluluk, bu sene de Anadolu turnesini Kurbağa Prens oyunu ile yapıyor.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Çirkin Ördek Yavrusu ve Kurbağa Prens oyunları ile 2011-2012 sezonunda iki farklı yarışmada beş farklı ödülün sahibi oldu. Kurbağa Prens Oyunu, Assitej ve Sahne Dergisi İşbirliği ile verilen Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Ödülleri kapsamında  “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerinin sahibi olurken, Çirkin Ördek Yavrusu Müzikali ise XII. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde “Çocuk Oyunları” kategorisinde müzisyen ve yazar alanında özel ödüle layık görüldü.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun sezon boyunca sergileyeceği oyunlar hakkında detaylı bilgilere www.zorlucocuktiyatrosu.com ve www.facebook.com/zorlucocuktiyatrosu adreslerinden ulaşılabiliyor.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku