Ella Hickson’un “Yazar” oyunu Türkiye’de İlk Kez Sahnede!

editor
678 Görüntülenme

Britanya tiyatrosunun yükselen yazarlarından Ella Hickson’ın #MeToo hareketi kapsamında da çok ses getiren oyunu “Yazar”, Türkiye’de ilk kez Pürtelaş Tiyatro tarafından sahneleniyor. Yazarın sahnelendiği yıl İngiliz eleştirmenleri ikiye bölen, sert yüzleşmelerle ve yapbozlarla dolu oyunu, Ali Yalgın’ın yönetmenliğinde 3 Mart’ta Feriye’de prömiyerini yapacak.

Ella Hickson’ın Londra’daki Almeida Tiyatrosu tarafından sahnelenen ve oyun yazarı genç bir kadının, tiyatro dünyasındaki cinsiyet ayrımcılığına karşı verdiği mücadeleyi anlatan oyun, ilk kez sahnelendiği 2018 yılında İngiliz eleştirmenleri ikiye bölmüştü. Bazıları Yazar’ı, fazla öfkeli ve kendini beğenmiş bir oyun olarak tanımlarken, diğerleri, sisteme karşı direnen ve isyan ede göz kamaştırıcı bir yapı bozumu olarak gördü.

Yazar, 2019’da 1978’den beri her yıl İngilizce olarak kadınlar tarafından yazılan tiyatro oyunlarının yarıştığı Susan Smith Blackburn Ödülleri finalistlerindendi.

Time Out’un “Heyecan verici… Oldukça punk rock! Egemenliğe karşı engellenmemiş, etkiletici bir miting.” olarak bahsettiği Yazar, alaycı ruhuyla her bir sahnesinde bir öncekini irdeliyor.

Telegraph “Eğlenceli, çiğ, sonsuz bir yaratıcılık… MeToo jenerasyonu için sofistike bir oyun.” olarak yorumluyor.

“Dünyanın şekil değiştirmesini istiyorum.”

Öfkeli genç bir kadın, yazdığı tiyatro oyunuyla dünyaya haykırmak, insanları sarsmak, güç dinamiklerini, eski kuralları yıkmak, asırlardır ata erkilliğin ve paranın hüküm sürdüğü düzenekleri kökten değiştirmek ister. Her sahnesinde koyduğu kuralları acımasız bir mizahla yıktıkça, genç yazarla birlikte tiyatroyla, sahneyle, sanatla ve kendinizle bir münakaşa içine girecek, öfkelenecek ve güleceksiniz.

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku