MHP’li Amasya Belediyesi’nden “Taranta Babu”ya Yasak!

editor
12128 Görüntülenme

Oyun Sandalı’nın “Taranta Babu” oyunu MHP’li Amasya Belediyesi tarafından engellendi. 

Harun Güzeloğlu’nun yönettiği, Cansu Fırıncı’nın tek kişilik performansıyla sahnelenen “Taranta Babu” oyunu, “politik” bulunarak seyirciyle buluşması keyfi biçimde engellendi. Bugüne kadar 50’nin üzerinde gösterimi yapılan ve Ankara, İzmir, Bursa, Bergama, Mudanya, Bandırma ve daha pek çok şehirde sahnelenen oyun,  Amasya’da MHP’li belediye başkanının ‘ideolojisine’ takıldı.

Oyunu organize etmek isteyen üniversiteli gençleri önce makamında ağırlayıp yaygın duyuru sözü veren ertesi gün ise salon tahsisini iptal eden Amasya Belediye Başkanı, üniversitelilerin görüşme talebine rağmen, onları saatlerce belediye binasında beklettikten sonra geri çevirdi.

Nâzım Hikmet’in “Taranta Babu” şiirinden tiyatro sahnesine uyarlanan oyun, bir diktatörün yönetimi altındaki ülkede türlü baskılara uğrayan ve kurşuna dizilen bir delikanlının eşine yazdığı mektuplar üzerinden Mussolini faşizmini hicvediyor.

İptal haberini Twitter hesabında duyuran Cansu Fırıncı, BirGün’e yaptığı değerlendirmede, iptalin tekil bir uygulama olmadığı, AKP’li belediyelerin kendilerinden görmedikleri tiyatro grupları hakkında verdiği yaygın bir karar olduğunu söyledi. Daha önce RED Kültür tarafından oyunun Uşak’a getirilmek istendiğini hatırlatan Fırıncı, “Uşak Belediyesi de Ramazan ayını gerekçe göstererek, çalışanlarını Ramazan ayında çalıştırmak istemediklerini söylediler. Onlarca tiyatrocu arkadaşımızın başına gelen şey bizim de başımıza geldi” dedi.

Nazım Hikmet’in ne denli büyük bir şair olduğunun altını çizen Fırıncı şöyle devam etti: “O, öyle bir meşru değerdir ki, Amasya Belediye Başkanı’nın mensubu olduğu MHP’nin ilk lideri Alparslan Türkeş’in, Devlet Bahçeli’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Nazım Hikmet okumak zorunda kaldı. Nazım, bu insanlığın en meşru şairidir. Komünisttir. Komünist olduğu ve ondan korktukları için ona dair şeyleri de yasaklamaya çalışıyorlar.”

Cansu Fırıncı, facebook hesabından ise şu açıklamayı yaptı:

“Dostlar, tiyatro oyunumuz Amasya Belediyesi tarafından ‘politik olduğu’ gerekçesi ile engellendi! 
Nâzım Hikmet’in tüm kitabevlerinde ve kütüphanelerde bulunan eseri Belediye Başkanı tarafından ‘politik’ olduğu gerekçesi ile salon tahsisi iptal edilerek fiilen yasaklandı!
Kamuya ait olan kültür merkezini kendi ‘ideolojisinin’ babasının malı sayan bu zihniyet kamu vicdanında çoktan mahkûm edildi. Amasya Belediye Başkanı organize edecek olan gençleri 3 saat kapısında bekleterek misafirperverliğini de ihmal etmedi.
Biz Nâzım Hikmet’in eserini sizin zihniyetinize rağmen Türkiye’nin her yerinde halkla buluşturmaya devam edeceğiz. @amasyabel elbet bir gün bu karanlık zihniyetten kurtulmayı da becereceğiz. Amasya’nın aydınlık halkı müsterih olsun. Elbet buluşacağız! “

 

“Taranta Babu” Oyun Programı:
• 12 Mayıs Pazar 21.00 Van Devlet Tiyatrosu
• 15 Mayıs Çarşamba 21.00 Antalya/ Mall Of Antalya
• 17 Mayıs Cuma 21.00 Kartal Hasan li Yücel K. M
• 25 Mayıs Cumartesi 21.30 Mersin Kongre Merkezi
• 26 Mayıs Pazar 21.00 Kadıköy Boa Sahne

Benzer Yazılar

Bu web sitesi size daha iyi bir performans sunmak için cookie kullanmaktadır. kabul edin Devamını Oku